PROTOKOL
CUMHURBAŞBAKANLARIMIZ

M. Kemal ATATÜRK

M. Kemal ATATÜRK

Görev Süresi:
29 Ekim 1923 - 10 Kasım 1938

İsmet İNÖNÜ

İsmet İNÖNÜ

Görev Süresi:
11 Kasım 1938 - 22 Mayıs 1950

Celal BAYAR

Celal BAYAR

Görev Süresi:
22 Mayıs 1950 - 27 Mayıs 1960

Cemal GÜRSEL

Cemal GÜRSEL

Görev Süresi:
27 Mayıs 1960 - 28 Mart 1966

Cevdet SUNAY

Cevdet SUNAY

Görev Süresi:
28 Mart 1966 - 28 Mart 1973

Fahri KORUTÜRK

Fahri KORUTÜRK

Görev Süresi:
6 Nisan 1973 - 6 Nisan 1980

Kenan EVREN

Kenan EVREN

Görev Süresi:
9 Kasım 1982 - 9 Kasım 1989

Turgut ÖZAL

Turgut ÖZAL

Görev Süresi:
9 Kasım 1989 - 17 Nisan 1993

Süleyman DEMİREL

Süleyman DEMİREL

Görev Süresi:
16 Mayıs 1993 - 16 Mayıs 2000

Abdullah Gül

Abdullah GÜL
 28 Ağustos 2007 -                                     
                                        
                                        BAŞBAKANLARIMIZ

KURTULUŞ SAVAŞI'NIN BAŞBAKANLARI 
Fotoğrafı
İsim
Görevine Başlama Tarihi
Görevinin Bitme Tarihi
03 Mayıs 1920
24 Ocak 1921
Mustafa Fevzi ÇAKMAK
Fevzi Paşa
Musir Fevzi
Mareşal Çakmak
1876-1950
24 Ocak 1921
09 Temmuz 1922
Hüseyin Rauf ORBAY
1881-1964
1942'de Londra Konsolosu
12 Temmuz 1922
27 Ekim 1923
TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN  BAŞBAKANLARI
Fotoğrafı
İsim
Görevine Başlama Tarihi
Görevinin Bitme Tarihi
İsmet İNÖNÜ
29 Ekim 1923
06 Mart 1924
06 Mart 1924
22 Kasım 1924
Ali Fethi OKYAR
22 Kasım 1924
04 Mart 1925
İsmet İNÖNÜ
04 Mart 1925
01 Kasım 1927
27 Eylül 1930
04 Mayıs 1931
01 Mart 1935
01 Kasım 1927
27 Eylül 1930
04 Mayıs 1931
01 Mart 1935
01 Kasım 1937
Celal BAYAR
01 Kasım 1937
11 Kasım 1938
11 Kasım 1938
25 Ocak 1939
Dr. Refik SAYDAM
25 Ocak 1939
03 Nisan 1939
03 Nisan 1939
09 Temmuz 1942
Şükrü SARAÇOĞLU
09 Temmuz 1942
09 Mart 1943
09 Mart 1943
07 Ağustos 1946
Recep PEKER
07 Ağustos 1946
09 Eylül 1947
Hasan SAKA
10 Eylül 1947
10 Haziran 1948
10 Haziran 1948
16 Ocak 1949
Şemsettin GÜNALTAY
16 Ocak 1949
22 Mayıs 1950
Adnan MENDERES
22 Mayıs 1950
09 Mart 1951
17 Mayıs 1954
09 Aralık 1955
25 Kasım 1957
09 Mart 1951
17 Mayıs 1954
09 Aralık 1955
25 Kasım 1957
27 Mayıs 1960
Cemal GÜRSEL
30 Mayıs 1960
05 Ocak 1961
04 Ocak 1961
20 Kasım 1961
İsmet İNÖNÜ
20 Kasım 1961
25 Haziran 1962
25 Aralık 1963
25 Haziran 1962
25 Aralık 1963
20 Şubat 1965
Suat Hayri ÜRGÜPLÜ
20 Şubat 1965
27 Ekim 1965
Süleyman DEMİREL
27 Ekim 1965
03 Kasım 1969
06 Mart 1970
03 Kasım 1969
06 Mart 1970
12 Mart 1971
Prof. Dr. Nihat ERİM
26 Mart 1973
11 Aralık 1971
11 Aralık 1971
22 Mayıs 1972
Ferit MELEN
22 Mayıs 1972
15 Nisan 1973
Naim TALU
15 Nisan 1973
26 Ocak 1974
 
Bülent ECEVİT
26 Ocak 1974
16 Kasım 1974
Ord. Prof. Sadi IRMAK
17 Kasım 1974
31 Mart 1975
Süleyman DEMİREL
31 Mart 1975
21 Haziran 1977
Bülent ECEVİT
21 Haziran 1977
21 Temmuz 1977
Süleyman DEMİREL
21 Temmuz 1977
05 Ocak 1978
Bülent ECEVİT
05 Ocak 1978
12 Kasım 1979
Süleyman DEMİREL
12 Kasım 1979
11 Eylül 1980
Bülent ULUSU
21 Eylül 1980
13 Aralık 1983
 
Turgut ÖZAL
13 Aralık 1983
15 Aralık 1987
14 Aralık 1987
31 Ekim 1989
Yıldırım AKBULUT
09 Kasım 1989
23 Haziran 1991
Mesut YILMAZ
23 Haziran 1991
20 Kasım 1991
Süleyman DEMİREL
20 Kasım 1991
16 Mayıs 1993
Tansu ÇİLLER
25 Haziran 1993
06 Mart 1996
Mesut YILMAZ
06 Mart 1996
28 Haziran 1996
 
Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN
28 Haziran 1996
30 Haziran 1997
Mesut YILMAZ
30 Haziran 1997
25 Kasım 1999
Bülent ECEVİT
17 Ocak 1999
28 Mayıs 1999
28 Mayıs 1999
16 Kasım 2002
Abdullah GÜL
16 Kasım 2002
11 Mart 2003
Recep Tayyip ERDOĞAN
11 Mart 2003


61.HÜKÜMET
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
60.HÜKÜMET



Başbakan

Recep Tayyip Erdoğan
 
 
 
 
 
 
 
 
 


59.HÜKÜMET




Başbakan

Recep Tayyip Erdoğan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
58.HÜKÜMET


Başbakan

Abdullah Gül
 
 
 
 
 
 
 
 

57.HÜKÜMET

57. HÜKÜMET BAKANLAR KURULU
V. ECEVİT HÜKÜMETİ
28 Mayıs 1999 - 18 Kasım 2002
57. Hükümet, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından 28 Mayıs 1999'da kuruldu.
 
18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinden sonra hükümeti kurma görevi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından DSP (Demokratik Sol Parti) Genel Başkanı Bülent Ecevit'e verildi. Bülent Ecevit, 5. kez Başbakanlık görevini üstlenmiş oldu.

Ecevit, DSP, MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) ve ANAP (Anavatan Partisi) ile 28 Mayıs 1999 tarihinde üçlü koalisyon hükümetini kurdu.

Böylece Türk siyasi yaşamında 17. koalisyon hükümeti kurulmuş oldu. Bu arada, MHP 21 yıl sonra hükümete girdi.

DSP, MHP ve ANAP arasında kurulan 57. Hükümet'in programı 4 Haziran 1999 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda Başbakan Bülent Ecevit tarafından okundu.

9 Haziran 1999'da yapılan güvenoylamasına katılan 536 milletvekilinden 354'ü kabul, 182'si ret oyu kullandı.

57. Hükümet, 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından, 18 Kasım 2002'de sona erdi.
 

 

57. HÜKÜMET BAKANLAR KURULU

Başbakan: Bülent ECEVİT (DSP-İstanbul)
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Devlet BAHÇELİ (MHP-Osmaniye)
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Ahmet Mesut YILMAZ (ANAP-Rize)
(12.07.2000 - )
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: - Hüsamettin ÖZKAN (DSP-İstanbul)
(8.7.2002 - istifa)
- Şükrü Sina GÜREL (DSP-İzmir)
(09.07.2002 - 12.07.2002)
Enerji Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Mustafa Cumhur ERSÜMER (ANAP-Çanakkale)
(29.06.1999 - 12.07.2000)
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Şükrü Sina GÜREL (DSP-İzmir)
(12.07.2002 - )
Devlet Bakanı: Mehmet KEÇECİLER (ANAP-Konya)
Devlet Bakanı: - Hikmet ULUĞBAY (DSP-Ankara)
(21.7.1999 - istifa)
- Recep ÖNAL (DSP-Bursa)
(22.7.1999 - 09.07.2002 istifa)
- Hüseyin Tayfun İÇLİ (DSP-Ankara)
(09.07.2002 - )
Devlet Bakanı: Tunca Toskay (MHP-Antalya)
Devlet Bakanı: - Yüksel YALOVA (ANAP-Aydın)
(28.05.1999 - 31.05.2001 istifa)
- Sadettin TANTAN (ANAP-İstanbul)
(05.06.2001 - 06.06.2001 istifa)
- Nejat ARSEVEN (ANAP-Ankara)
(08.08.2001 - 07.08.2002)
- Ali DOĞAN (ANAP-Kahramanmaraş)
(07.08.2002 - )
Devlet Bakanı: - Şükrü Sina GÜREL (DSP-İzmir)
(28.05.1999 - 09.07.2002)
- Zeki SEZER (DSP-Ankara)
(09.07.2002 - )
Devlet Bakanı: - Sadi SOMUNCUOĞLU (MHP-Aksaray)
(28.05.1999 - 08.05.2000 azil)
- Faruk BAL (MHP-Konya)
(22.5.2000 - )
Devlet Bakanı: - Rüştü Kazım YÜCELEN (ANAP-İçel)
(28.05.1999 - 05.06.2001)
- Yılmaz KARAKOYUNLU (ANAP-İstanbul)
(05.06.2001 - )
Devlet Bakanı: - Mustafa YILMAZ (DSP-Gaziantep)
(28.05.1999 - 10.07.2002 istifa)
- Mehmet KOCABATMAZ (DSP-Denizli)
(10.07.2002 - )
Devlet Bakanı: Ramazan MİRZAOĞLU (MHP-Kırşehir)
Devlet Bakanı: - Edip Safder GAYDALI (ANAP-Bitlis)
(28.05.1999 - 10.09.2002 istifa)
- Mehmet Salih YILDIRIM (ANAP-Şırnak)
(12.09.2002 - )
Devlet Bakanı: - Hasan GEMİCİ (DSP-Zonguldak)
(28.05.1999 - 10.07.2002 istifa)
- Melda BAYER (DSP-Ankara)
(10.07.2002 - )
Devlet Bakanı: Şuayip ÜŞENMEZ (MHP-Yozgat)
Devlet Bakanı: Mehmet Ali İRTEMÇELİK (ANAP-İstanbul)
(28.05.1999 - 6.5.2000 istifa)
Devlet Bakanı: - Fikret ÜNLÜ (DSP-Karaman)
(28.05.1999 - 24.08.2002)
- Erdoğan TOPRAK (DSP-İstanbul)
(24.08.2002 - )
Devlet Bakanı: - Abdulhaluk Mehmet ÇAY (MHP-Çorum)
(28.05.1999 - 24.12.2001 azil)
- Reşat DOĞRU (MHP-Tokat)
(07.01.2002 - )
Devlet Bakanı: - Kemal DERVİŞ (TBMM Dışından)
(02.03.2001 - 10.08.2002)
- Masum TÜRKER (DSP-İstanbul)
(10.08.2002 - )
Devlet Bakanı: Tayyibe GÜLEK (DSP-Adana)
(12.07.2002 - )
Adalet Bakanı: - Hikmet Sami TÜRK (DSP-Trabzon)
(28.05.1999 - 05.08.2002)
- Aysel ÇELİKEL (TBMM Dışından)
(05.08.2002 - )
Milli Savunma Bakanı: Sabahattin ÇAKMAKOĞLU (MHP-Kayseri)
İçişleri Bakanı: - Sadettin TANTAN (ANAP-İstanbul)
(28.05.1999 - 05.06.2001)
- Rüştü Kazım YÜCELEN (ANAP-İçel)
(05.06.2001 - 05.08.2002)
- Muzaffer ECEMİŞ (TBMM Dışından)
(05.08.2002 - )
Dışişleri Bakanı: İsmail CEM (DSP-Kayseri)
(28.05.1999 - 11.07.2002)
Maliye Bakanı: Sümer ORAL (ANAP-İzmir)
Milli Eğitim Bakanı: - Metin BOSTANCIOĞLU (DSP-Sinop)
(28.05.1999 - 9.07.2002
- Necdet TEKİN (DSP-Kırklareli)
(10.07.2002 - )
Bayındırlık ve İskan Bakanı: - Koray AYDIN (MHP-Ankara)
(28.05.1999 - 05.09.2001 istifa)
- Abdulkadir AKCAN (MHP-Afyon)
(19.09.2001 - )
Sağlık Bakanı: Osman DURMUŞ (MHP-Kırıkkale)
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: - Cumhur ERSÜMER (ANAP-Çanakkale)
(28.05.1999 - 28.06.1999) - (12.07.2000 - 27.04.2001 istifa)
- Zeki ÇAKAN (ANAP-Bartın)
(08.05.2001 - )
Ulaştırma Bakanı: - Enis ÖKSÜZ (MHP-İçel)
(28.05.1999 - 17.07.2001 istifa)
- Oktay VURAL (MHP-İzmir)
(30.07.2001 - 05.08.2002)
- Naci KINACIOĞLU (TBMM Dışından)
(05.08.2002 - )
Tarım ve Köyişleri Bakanı: Hüsnü Yusuf GÖKALP (MHP-Sivas)
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: - Yaşar OKUYAN (ANAP-Yalova)
(28.05.1999 - 07.08.2002 istifa)
- Nejat ARSEVEN (ANAP-Ankara)
(07.08.2002 - )
Sanayi ve Ticaret Bakanı: Ahmet Kenan TANRIKULU (MHP-İzmir)
Kültür Bakanı: - Mustafa İstemihan TALAY (DSP-İçel)
(28.05.1999 - 09.07.2002)
- Suat ÇAĞLAYAN (DSP-İzmir)
(09.07.2002 -)
Turizm Bakanı: - Erkan MUMCU (ANAP-Isparta)
(28.05.1999 - 08.08.2001)
-Mustafa TAŞAR (ANAP-Gaziantep)
(08.08.2001 - )
Orman Bakanı: Nami ÇAĞAN (DSP-İstanbul)
Çevre Bakanı: Fevzi AYTEKİN (DSP-Tekirdağ)

Enerji Bakanı Cumhur Ersümer, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın hükümette görev almasına kadar 29.06.1999 - 12.07.2000 tarihleri arasında Başbakan Yardımcılığı görevini de yürüttü.

Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan'ın partisinden ve hükümetten istifa etmesinden sonra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı'na, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in de partisinden ve hükümetten istifa etmesinin ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

Adalet, İçişleri ve Ulaştırma Bakanları 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri nedeniyle Seçim Yasası gereği görevlerinden istifa ettiler, yerlerine TBMM dışından bakanlar atandı.
 

 

(28 MAYIS 1999) - (15 AĞUSTOS 2003)














 
Facebook beğen
 
Reklam
 
 

=> Sen de ücretsiz bir internet sitesi kurmak ister misin? O zaman burayı tıkla! <=